Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajta tygrovitá (světlá) - Python molurus molurus

 

 

Obrazek

Třída: Reptilia  

Řád: Squamata

Podřád: Serpentes

Čeleď: Boidae

Podčeleď: Pythoninae

Rod: Python


Popis: Dosahuje délky 3,5-5 m. Tělo je mohutné a svalnaté. Zbarvení je na hřbetě krémově hnědé, po celé délce hřbetu má velké světle hnědé skvrny. Boky maji většinou stříbrnou barvu + nepravidelné  většinou hnědé skvrny. Je světlejší než známější Krajta tmavá (Python m. bivittatus). Má i méně zřetelnou kresbu na temeni hlavy, zato ji ma vyrazně světlejší, většinou do oranžova. Jako všechny krajty rodu Python má tepločivné receptory. Od Krajty tmavé se nejlépe pozná podle šupiny pod okem...viz obrázek.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Rozšíření: Obývá převážne Indii, dále pak Nepál a východní Pakistán. Můžeme ji najit v blízkosti řek nebo i na sušších místech i na polích, kde se vyskytují hlodavci a jiná kořist. Dobře šplhá i plave. V sušších oblastech, které preferuje se přes den schovávají v podzemních dírách, které vyhlubují jiná zvířata.

 

Chov, odchov a krmení: Není běžně chován. Je zařazen do CITES I a čistá forma se shání velice těžko, protože v dřívějších dobách došlo k nežádoucímu křížení mezi P.m.m a P.m.b, popř. Pm.p. Navíc bývají agresivnější než Krajty tmavé. Ale postupem času si většinou zvyknou na manipulaci. Její chov se doporučuje zkušenějším chovatelům.
Pro její chov jednoho zvířete je nejvhodnější terárium o min. rozměrech 2x1x1m, ale samozřejmě čím větší, tím lepší. Doporučoval bych pro dospělce terko o velikosti 2,5x1,5x1-1m.  Terárium vyhříváme přes den na 25 - 30°C s možností vyhřati na 35°C. Přes noc necháme teplotu klesnout na 20 - 25°C. Vlhkost by se měla držet v rozmezí 50 - 60% (normální pokojová) v době svlékání je lepší ji zvýšit na hranici 80%. V teráriu je potřeba mísa s vodou nejlépe taková, aby se do ní had vešel celý, ale není to nutností, aby byla takhle velká. Dále je dobré tam mít pevnou polici a větev, ale opět to není nutnost. Na zem použijeme buď: novinový papír, lignocel, drcenou kůru atd.
  S jejich krmením nebývají problémy. A většinou se dají v pohodě zvyknout na usmrcenou potravu. Krmíme ji podle velikosti...mláďaty potkanů, potkany, morčaty, králíky, selaty, drůbeží a jiné.
  Páří se od listopadu do března. Počet vajíček nepřesahuje 40ks. Ke kladení dochází od února do června a mláďata se posléze lihnou od dubna do srpna. Inkubace tedy trvá kolem 60dnů při teplotě 30 °C. Při vhodných podmínkach můžeme vajíčka nechat u matky v teráriu, ale je lepší je vyndat a vložit do inkubatoru, aby si matka odpočinula a nabrala nové síly. Pohlavní dospělost býva dosažena kolem 3roku života.

 

Můj molurusák: 

V březnu 2009 jsem si koupil samici, ale posléze se z ní vyklubal samec... Je to odchov Plzeňské Zoo z léta 2007 (ale je koupenej od jednoho kluka). Byla velmi malá, když se ke mě dostala na jeho věk velmi. u mě se ale dobře rozežral a začal správně růst. V té době měl kolem 70cm a nyní (říjen 2009) má kolem 170cm. Byl umístěn v teráriu 120x55x50cm. Nyní má terárium o rozměrech 150x130x130cm, kde má 2 police, silnou větev a pár kamenů. Samozřejmě také vodní nadobu o velikosti 80x50cm. Teplotu si může vybrat od 22st po 35st Celsia. Je to velmi dobrý jedlík, ale musím si dávat pozor, aby si me nespletl se žrádlem, protože hodně reaguje na pohyb a dalo by se říct, že napřed zabíjí a až poté se ptá:)


 

 

 

Obrazek

 

Obrazek

Obrazek 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil will crash worldwide internet

(MashaPhync, 12. 12. 2017 20:30)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.