Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zmije útočná - Bitis arietans

Obrazek

Třída: Reptilia  

Řád: Squamata

Podřád: Serpentes

Čeleď: Viperidae

Podčeleď: Viperinae

Rod: Bitis

 

Popis: Tato zmije je tlustý a silně stavěný had. Její hlava je velmi široká a nozdry jsou umístěny na vrchu čenichu. Zbarvení je od slámově žluté po světle či tmavě hnědou s více či méně pravidelnými skrvnami ve tvaru "V", "U" nebo příčnými pruhy na zádech. Těchto skrvn býva většinou kolem 20. Barvy a vzorováni se liší podle místa výskytu. Její délka bývá podle místa výskytu. Nejmenší bývají z Arábie a JAR ti mívají do 1m. Zato největší jsou z okolí rovníku jako například z Ugandy, Keňi J. Sudánu, Etiopie, Ghany, Somálska...ty mohou mít až ke 190cm, ale většinou mívaji kolem 150cm. Jejich váha může dosáhnout u velkých kusů až 6kg.

 

Rozšířeni: Obývá téměř celou Afriku kromě pouští Sahara, Kalahary, ... Obývá jak suché oblasti, tak ji můžeme nalézt ve vlhčích lesích. Jsou udávány 2 poddruhy: Nominotypický, který obývá většinu areálu a pak druhý poddruh B.a.somalica, která pochází ze Somálska, JV Etiopie a S. Keňi.


Jedový aparát a jed: Jako všichni zmijovití má Solenoglyphní chrup. Tedy přední

Obrazekjedové zuby jsou pohyblivé. Mohou se pohybovat nezávisle na sobě. A sám had kontroluje množství jedu, které vstříkne do oběti. V klidovém stavu jsou jedové zuby umístěny ve sklopené pozici. Utok bývá většinou, tak rychlý, že ho lidským okem takřka nepostřehneme. Rychlost útoku u Zmije útočné byl změřen a její hodnota je 6m/s. Její jed není v účinnosti na předních příčkách.  Při podkožním podání jejího jedu myši je udávána hodnota 6mg/kg. Její jed ovlivňuje především kardiovaskulární systém, hemokoalugační systém. Smrtelná dávka pro člověka je kolem 100mg. Její kapacita je kolem 400mg.

 

Chování: Její chovaní je velmi klidné a pohyby velmi pomalé až si myslíme, že se nám nemůže nic stát, ale to je chyba. Její útok je jeden z nejrychlejších v hadí říši. Do útoku dává veškerou svou sílu, takže útok je velmi razantní. Spoléhá na svoje krycí zbarvení a čeká až se k ní přiblíží kořist. Bohužel takto na ni šlapají domorodci v Africe, protože místo toho, aby utekla, tak zůstává na místě a spolehá na to, že si ji nikdo nevšimne. To byla její pasivní obrana. Jako aktivní obranu používá velmi silné syčení a nafukování (zvětšování) těla. Pokud ani tohle nezabere, tak zaútočí. Občas udělá výpad zavřenou tlamou, aby neplýtvala jedem.

 

Chov, odchov a krmení: Pro její chov potřebujeme povolení od Veterinární správy. Jejím chovem by se měl zabývat člověk, která má hodně zkušeností s chovem nejedovatých hadů. Rozhodně by měl mít min. 18let. Dále ji nemůže chovat člověk, který se ji bojí (ale měl by mít k ní respekt), je alkoholik, nevyrovnaný, labilní atd. Také by ji neměl mít ten, který se chce pouze chlubit, že má doma jedovaté zvíře.
Pro manipulaci jsou vhodné háky přiměřené velikosti. Mít k dispozici při čištění nějaký box, kam můžeme hada zavřít.
Pro její chov se hodi terárium o min. rozměrech 80x40x40, tohle terárium je spíše vhodné pro menší formy. Pro velké formy je vhodnější terárium min. 100x50x50. Větším opět nic nezkazíme, ale ony stejně bývají schovány a pohybují se velice málo. Většinu času proleží na stejném místě. Teplotu udržujeme mezi 23-28°C s možností vyhřátí na 35°C. Vlhkost stačí udržovat kolem 50% akorát v době svlékání je dobré zvyšovat vlhkost. Dále je potřeba miska s vodou. Jako substrát je dobré používat písek nebo šterk promíchany s lignocelem nebo nějakými štěpky, kurou,... Na zařízení terárka jsou vhodné kameny naskládané tak, aby si pod ně mohla lehnout a schovat se, ale kameny musí být přidělány pevně, aby je zmije na sebe neshodila. Nebo je možné použít kusy kůry, kořen. Terárium bychom měly mít zabezpečeno proti útěku hada nejlépe zámkem.
Na krmení nám poslouží nejlépe, myšky, potkanci, potkani, křečci a velkým kusům nad 150cm i morčata. Musíme dávat pozor, abychom je nepřekrmovaly, protože jsou to popelnice a mají sklony k tloustnutí.
Páření nastává spíše na podzim a začátkem zimy. Mláďata se rodi během léta. Samice může porodit až kolem 100 mláďat, přičemž rekord drží samice, která v ZOO ve Dvoře Králové porodila 156 mláďat!! Mláďata jsou dlouhá 18 - 22cm.  Během 7 - 14dnů nastává svlékání. Ze začátku jim zkoušíme nabízet holátka myší. Většinou začnou potravu přijímat sama, ale někdy je nutné je rozkrmit.

 

Moje arietána: Svoji zmiji jsem koupil v létě 2007 jako asi měsíční mládě. tehdy mělo asi 25cm a branilo se silným syčením a nafukováním. Dal jsem ji do terária o rozměrech 100x50x50cm. Nyní měří kolem cca 1m (v jednom roce). Je ve stejném terárium, které ji bohatě stačí. V teráriu má misku s vodou, topný kámen, kameny poskládane tak, aby pod nima mohla ležet. Dále tam mám umělé kytky, které tomu dávaji hezčí vjem. Jako podklad používam směs lignocelu a písku a štěpků. Jako krmení používam potkanky. Po roce už téměř vůbec nejeví známky agresivity. Syčí akorát v přípaďe, že se něčeho lekne. Na háku drží krásně i úchop za hlavou ji vadí méně. Fotky naleznete ve fotoalbu a odkaz na mé videa je také k dispozici.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Obrazek

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zajímavé hobby

(Alexo, 22. 9. 2009 16:12)

Zdravím nadšence s hady. Občas narazím na webu, že někdo doma chová hady. Ja bych si hada domů nevzal, a už vůbec ne jadovatého. Nějakou malinkou zmiji obecnou bych pochopil, ale velké zmije rodu bitis, to je teda silné kafe. Zajímalo by mne, zda vaší sousedé vědí, jakého máte koníčka. Přijít někdy domů a se svým sousedem honit po bytě nějakého chrestýše diamantového nebo zmiji gabunskou, která mi tam vlezla stupačkou, to bych opravdu nechtěl. Jinak zdravím a přeju hlavně klidné a neagresívní hady...

4 pseudonaja

(Lachesis, 18. 2. 2009 17:30)

Cau, jj byl to muj prvni jedak, ale uz driv sem mel zkusenosti s jedovatyma hadama (z prirody berusky, amodytky a od znamejch trimousi, renardky). Navic sem mel u ni stesti s povahou. Jeste na me nikdy nezautocila...akorat driv hodne sycela, ale ted sykne jenom kdyz se lekne.

bitis arietans

(pseudonaja, 18. 2. 2009 14:33)

tys začal s arietanou?
(nebo s čím jinym?)

arientaa

(PIP, 14. 7. 2008 21:00)

caw jarin,,mas peckove stranky:)wasne cool;)len thaak dalej:P