Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hroznýš královský - Boa constrictor

 

Obrazek

Třída: Reptilia  

Řád: Squamata

Podřád: Serpentes

Čeleď: Boidae

Podčeleď: Boinae

Rod: Boa

 

Popis: Má trojúhelníkovou hlavu, která je zřetelně oddělena od těla. Jeho délka je závislá podle poddruhu, kolísá od 120cm po 400cm. Rekordmanem je hroznýš o délce 565cm, ale někde sem četl, že to byla anakonda a ne hroznýš. Nejběžněji jsou chováni kříženci, kteří mívají délku většinou mezi 200-250cm. Jejich zbarvení a vzorování bývá proměnlivé a závisí na poddruhu. Dají se sehnat různé barevné formy, ať už třeba různí albíni, salmoni a jiní. Na hřbetě se jim táhnou sedla, která mohou být i propojená.

 

Poddruhy:

Boa constrictor constrictor - nominotypický poddruh, má největší rozsah   
rozšíření. V angličtině bývá nazýván "Red tailed boa" pro své krásně červené vzorování na ocase. Dorůstá délky běžně kolem 3m, ale může dosáhnout i přes 4m. Jeho oblast výskytu je rozdělena na víc částí: Brazílie, Surinam, Guyana, Venezuela, Peru, Trinidad a Kolumbie                                                                      
            
Boa constrictor imperator - nedorůstá takové délky jako nominátní forma.
Většinou to bývá do 2m. Opět má velký areál rozšíření, který se rozděluje na několik částí: Mexiko, Belize, Kolumbie, Ekvádor, El Salvádor, Kostarika, Honduras, Nikaragua, Hog islnad, ...

Boa constrictor longicauda - Oproti ostatním poddruhům míva výrazně delší
ocas, dále míva daleko méně sedel na hřbetě. Má tmavší zbarvení a cnemá ani trochu
červené vzorováni... Jejich délka se pohybuje do 3m. Jeho rozšíření je v Peru.

Boa constrictor occidentalis - Obývá Sever Argentiny a Paraguay. Jeho
délka se běžně pohybuje okolo 3m a jako jediný poddruh je zařazen do CITES I. Má velmi tmavé zbarvení.

Boa constrictor sabogae - Dorůstá délky něco přes 2m. Obývá Panamu, a
okolní ostrovy. Je to přirozeně hypomelanistická forma (=chybí černá barva). Tento poddruh je nejdražší přírodní formou b.constrictor.

Boa constrictor ortonii - Nachází se v Peru, především v horských oblastech. Tudíž je zvyklý na velmi nízké teploty. Jeho délka bývá kolem 2,5m.

Boa constrictor melanogaster - jeho oblast výskytu je v Ekvádoru. Dosahuje délek max. do 2,5m. Tato forma je velmi podobná poddruhu longicauda. Občas mívá namodralé zbarvení což ho činí velmi atraktivním. Jejich sedla se vetšinou spojují a vytvářejí řetízkový vzor. Je to sporný poddruh.

Boa constrictor sigma - Údajně se vyskytuje pouze na souostroví Tres Marias asi 100km od Mexika. Je to sporný poddruh.

Boa constrictor amarali - Vyskytuje se v Brazílii a Bolívi, ale pouze v pásu od Brazilského Sao Paula po bolivijskou část Pantanal. Je to jedna z nejmenších forem. je pro ně typická motýlkovitá kresba a relativně krátký ocas.

Boa constrictor nebulosa - Je to endemit a nalézá se pouze na ostrůvku Dominica. Je to menší forma. Převláda u něj hnědé zbarvení.

Boa constrictor orophias - Opět endemitská subspecie. Jsou to středně velcí hadi jejichž zbarvení tmavne směrem k ocasu. Jsou známy i celé černé exempláře.

 

Chov, odchov a krmení:  Budu psát o nejběžněji chovaném hroznýši. Nejčastěji se chová směs, u které není možné říct, co je to za poddruh. Říká se jim "hroznýš domácí". Je toho o nich napsáno už hodně, tak toho napíši míň. Jejich délka se pohybuje mezi 2 - 2,8m, takže pro dospělého jedince postačí terárium o rozměrech 150x80x80cm. Přes den udržujeme teplotu mezi 25 - 30°C s možností vyhřátí na 35°C. Noční teplota by měla být 20 - 25°C. Vlhkost udržujeme kolem 60%, při době svlékání vlhkost zvýšíme. Na zem můžeme použít novinový papír, lignocel atd. Důležitá je miska s vodou, opět nejlépe taková, aby se do ní had celý vešel. Poté buď silnou polici nebo větev, na které bude odpočívat. Měl by se hlásit jako nebezpečné zvíře, ale nevím nevím...Je to na vás.
Jako krmení používáme potkany, morčata, králíky, kuřata, ...
Pohlavní dospělosti dosahují kolem 2 - 3 roku života. Samice rodí 10 - 60 mláďat. Většinou pak samice po napáření přestávají přijímat potravu, ale není to pravidlem.

 

Můj hroznýš: Na podzim roku 2003 jsem si koupil mládě hroznýše. V té době měl délku kolem 50 - 60cm. Umístil jsem ho do terária 80x40x40, kde měl k dispozici větve, polici s topným kamenem a misku na vodu. Krmil jsem ho myškami. Do 3/4 roku se stěhoval do velkého rohového terária 150x130x120. To už měl velikost kolem 130 - 140cm. Nyní má kolem 260cm a asi 15kg. Krmím ho potkany, králíky a morčaty. V teráriu ma k dispozici 2 police z toho na jedné má topný kámen a žárovku 40W. Dále má velký bazének a silnou větev. Na zem používam lignocel a bukové štěpky. Terárium vytápím topným kamenem, a dvěma bodovkama o síle 40W a 100W. Je to velký pohodář a nechá se sebou manipulovat jak se mi zlíbí. Fotky naleznete ve fotoalbu a odkaz na mé videa je také k dispozici.

Obrazek

ObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                           

                   

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hokej manager

(Hokejista, 19. 10. 2010 11:47)

Ahoj,
Doporučuji ti skvělou internetovou hru, která mě velmi chytila. Vedeš zde svůj vlastní tým a hraješ s ním proti reálným hráčům z celého světa. Přidej se také, nebudeš litovat!
http://www.powerplaymanager.com/r428389/

Krása

(Luke, 19. 7. 2009 11:33)

Nádherný had!!!

Krása

(Luke, 19. 7. 2009 11:33)

Nádherný had!!!

Super

(Ptak666, 29. 12. 2008 20:29)

Super stranky.Urcite by jim slusela vice domena.A jinak super hadice :o)