Jdi na obsah Jdi na menu
 


Python reticulatus

9. 8. 2008

Krajta mřížkovaná - Python reticulatus

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Třída: Reptilia  

Řád: Squamata

Podřád: Serpentes

Čeleď: Boidae

Podčeleď: Pythoninae

Rod: Python

 

 

Popis: Krajta mřížkovaná je nejdelší had na světě. Největší exemplář byl zastřelen na ostrově Sulawesi (Celebes)  a měřil 9,75m. V zajeti dorůstá většinou kolem 6m max. do 7,5m, ale občas dorostou do větších rozměrů. Velikost také záleží na tom, jaká to je forma (O nich později). V posledních několika letech stále více a více lidí začíná chovat tyto hady. Jsou schopni využít širokou škálu zvířat jako potravu. Od potkanu, zajíců, koček, psů, prasat, opic, jelenu atd. Jsou delší a štíhlejší než krajty z rodu Python. Porovnejme třeba Mřížky s K.tmavými, královskými nebo pestrými (P.m.bivittatus, P.regius, P.curtus). Většina mřížek má tendenci diamantového tvaru skvrnitosti, která hraničí s černou a žlutou. Každá skvrna je spojena s bílým místem na obou stranách hada. V normální přírodní formě, začíná úzká černá linie na špičce nosu. Další úzká černá linka se rozšiřuje směrem od zadní části oka do místa, kde končí čelisti. Její barva je závislá na původu z volně žijící populace a jednotlivé varianty mohou vykazovat různé kombinace převážně žluté a černé barvy. Zbarvení se může do jisté míry měnit podle roční doby nebo teploty. Zdraví jedinci hrají ve Slunečním světle velmi krásnými barvami.

 

Rozšíření: Areál výskytu tohoto druhu je obrovský, největší z krajt. Na západě zasahuje až do indické provincie Assam, dále se táhne na východ přes celou jihovýchodní Asii, s výjimkou jižní Číny. Na jihovýchodě pokrývá téměř celý Malajský poloostrov a Indomalajské ostrovy od Nikobar po ostrovy Mentawai, sever a západ Sumatry a další ostrovy tzv. Velkých Sund, Malé Sundy, souostroví Tanimbar, Molucké ostrovy, až po ostrovy na západě a jihozápadě Nové Guineje. Na těchto ostrovech se často vyskytuje sympatricky s dalšími krajtami australasijské oblasti. Na Malých Sundách to je Python timoriensis (s výjimkou Timoru) a Liasis mackloti mackloti, na Molukách se jedná o Morelia clastolepis, na Tanimbaru o Morelia nauta, na Halmaheře o Morelia tracyae a na ostrovech jihozápadně od Nové Guineje se jedná o krajty Liasis fuscus a další druhy zatím řazené ke druhu Morelia amethistina. Je jedinou krajtou obývající Filipíny, kde jejich největší sevení ostrov Luzon byl pokládán za severovýchodní hranici výskytu druhu. Tuto domněnku vyvrátil Mark O´shea a kolektiv, když potvrdili výskyt na ostrově Itbayat, patřícím mezi tzv. Batanes islands, severně od Luzonu směrem k Taiwanu. Jsou přizpůsobeny i na zásah člověka do jejich stanovišť, úspěšně se usadily v zemědělských oblastech, a dokonce i ve městech.

 

 Chov, odchov a krmení: Před pořízením tohoto hada je nutné si uvědomit, že bude několikanásobně silnější než my. Tyto krajty jsou nenároční chovanci a mají stejné požadavky jako většina ostatních velkých krajt. Terárium volíme podle velikosti. Pro dospělé mřížky o velikosti kolem 6m a více je potřeba terárium alespoň 3x2x1m. Výška terária není zas až tak důležitá, protože dospělé krajty jsou moc těžké, aby lezly do výšky, ale pokud jim dopřejeme pevnou polici, tak nic nezkazíme a navíc ve vyšším teráriu se nám bude lépe manipulovat s hadem.Teplota a vlhkost jsou nejdůležitější parametry. Stejně jako u většiny krajt. Je důležité mít v teráriu teplý a studenější kout, aby si had mohl vybrat ideální teplotu, kterou potřebuje.Teplotní rozmezí by mělo být 25 - 35°C. Jako způsob vyhřívání je dobré podlahové vytápění spolu s žárovkami. Mřížky potřebují vysokou úroveň vlhkosti. Tito hadi pocházejí z tropických oblastí, kde padá velké množství srážek. Jsou nejaktivnější v noci, přes den většinou leží stočení. Vlhkost by se měla udržovat kolem 70%. Je vhodné mít v teráriu i dostatečně velkou nádobu na vodu, nejlépe takovou, aby se do ní had celý vešel. Pokud nemůžeme mít v teráriu takhle velkou nádobu je potřeba v každém případě alespoň miska na vodu, ze které bude pít. Za těchto podmínek se budou krajty cítit a vypadat velmi dobře. Jako substrát stačí novinový papír, ale pokud chceme hezký esteticky vjem, tak můžem použít různé štěpky spolu s lignocelem, cypřišová mulč, kokosové chipsy nebo můžeme používat i piliny.
Krmení volíme podle velikosti krajty. Myši, křečci, potkani, morčata, králíci, selata, prasata atd. Je lepší krmit usmrcenou potravou kvůli bezpečnosti, ale každý chovatel krmí jak uzná za vhodné. Někdo jako já krmí pouze živou kořistí, jiný pouze usmrcenou.
Tyto krajty se páří v zajetí hlavně od září do března. Páření můžeme stimulovat zkrácením dne na 8-10hodin a snížením teploty o pár stupňů. Samice snáší 25 – 80 vajíček, které zahřívá pomocí svého těla, ale vajíčka je vhodnější přemístit do inkubátoru. Teplota v inkubátoru by se měla pohybovat kolem 30°C. Doba inkubace bývá kolem 80-90dní. Pohlavní zralosti dosahují ve dvou až 4letech. Pohlavní zralost lze uspíšit i rychlým růstem. Mláďata rostou velmi rychle a během prvního roku můžou mít od 2 po 3.5m, při nadměrném krmení. Dožívají se kolem 20let a víc.
Dříve byli tito hadi chováni jenom v Zoologických zahradách nebo velkochovateli. Většina lidí měla představu, že to jsou velcí agresivní hadi, kteří se nikdy neuklidní. Toto chovaní býva většinou pouze u hadů z importů, ale i ti se zpravidla uklidní pokud se jim věnujeme. Jinak jejich agresivita záleží na tom, jak se k nim chováme. Pokud otevíráme terárko pouze při krmeni, tak si každé otevřeni bude spojovat s krmením. Je dobře tohoto hada zvykat na manipulaci už od mala. Přece jenom by asi nikdo z nás nechtěl mít doma 6m dlouhého agresivního hada, který by byl nebezpečný jak k nám, tak i k ostatním v jeho okolí. V poslední době získává obrovskou popularitu mezi chovateli a je čím dál tím častěji chován. V nynější době bylo vyšlechtěno hodně barevných forem i hybridů.
Nejdříve byla dovážena populace z Thajska a až později se přidali i další lokality.

 

Taxonomie:
Taxonomická situace u krajt mřížkovaných není zdaleka vyřešena stejně jako u ostatních druhů krajt. Již delší dobu se mezi odbornou veřejností vyskytují názory zpochybňující příslušnost těchto krajt k rodu Python. Základním znakem, odlišujícím mřížky od ostatních krajt rodu Python, je jejich útlá stavba těla, mnohem více připomínající austropapuánské krajty, než robustní druhy rodu Python (natalensis, sebae, regius, anchietae, curtus, brongersmai, breitensteini, molurus). Již několik herpetologů se pokusilo problematickou situaci u tohoto druhu vyřešit, ale zatím bez široce akceptovaného výsledku. Jeden pokus Raymonda Hosera si můžete přečíst zde: http://www.adreptile.com/cs/clanky/7-odstavec-reviz e-vsech-krajt/.

V roce 2002 popsala skupina herpetologů dva poddruhy - Python reticulatus jampeanus z ostrova Tanahjampea a okolních malých ostrůvků a Python reticulatus saputrai z ostrova Selayar, obě tyto populace vykazují morfologické i molekulární odlišnosti (Aulia M., Mausfeld P., Schmitz A., Böhme W., 2002, ´Review of the reticulated python (Python reticulatus Schneider, 1801) with description of new subspecies from Indonesia.´ Naturwissenschaften 89:201-213). Tyto poddruhy jsou opět uznávány pouze částí vědců, protože je všem jasné, že se jedná pouze o střípek z celkové mozaiky tohoto polymorfního druhu. Poslední poznatky do tohoto problému vnesla jiná skupina vědců, jedná se o nové informace, publikované v únoru 2008 (Lesley H. Rawlings, Daniel L. Rabosky, Stephen C. Donnellan, Mark N. Hutchinson, 2008,´Python phylogenetics: inference from morphology and mitochondrial DNA.´ Biological Journal of the Linnean Society 93:603-619.) a zdá se, že budou mít zásadní vliv na budoucí systematiku všech krajt. Tako skupina se zaměřila na fylogenetické vztahy mezi krajtami s důrazem na Python reticulatus a Python timoriensis. Krajta timorská byla dlouhou dobu velkým oříškem pro spoustu systematiků, objevovaly se různé spekulace, např. že se jedná o přechodnou formu mezi krajtami rodu Python a austropapuánskými krajtami nebo dokonce, že se může původně jednat mezidruhového křížence mezi Python reticulatus a Morelia amethistina. Tato studie tyto teorie nepotvrdila. Jedním ze základních poznatků dané studie je potvrzení blízké příbuznosti krajty mřížkované s krajsou timorskou, ale, což je dosti překvapivé, jsou oba tyto druhy mnohem blíže příbuzné sedmi druhům austropapuánských krajt (Apodora, Aspidites, Antaresia, Morelia, Liasis, Leiopython, Botrochilus), než krajtám rodu Python, mezi které jsou řazeny. Dlouho uznávaná teorie o tom, že rod Aspidites patří k prapůvodním formám krajt se ukázala také jako nepravdivá a jejich primitivní znaky tato skupina přisuzuje ke zpětné adaptaci na částečně podzemní způsob života. Autoři této studie doporučili vytvoření nového rodu pro tyto dva druhy, tak uvidíme jak se s tím systematici poperou.

 

Přírodní lokality: Doufám, že se mi podařilo vypsat většinu známých lokalit této krajty.

 Sumatra: Tyto krajty dosáhnou v dospělosti velké velikosti. Patří sem i mřížky známé jako "Kembang Wangi" neboli "voňavá Květina ".  Různé populace z tohoto ostrova mají své názvy a jsou i trochu jinak vybarvené.

Nias a Batu ostrovy

Pulau ostrov Nias: Mají velmi vysoký kontrast barev.
 
 Jáva: Mívají podobnou velikost jako mřížky z pevniny, ale jsou tu i populace, které jsou považovány za jedny z největších. Jejich zbarvení bývá více krémové.

Borneo: Díky velikosti tohohle ostrova je známo více lokalit této krajty, které se odlišují vzorem a zbarvením. Velikostně se řadí mezi velké formy. Dorůstají jako klasické pevninské formy.
 
Ostrov Sulawesi;
"Classic" Sulawesi: Toto je pravděpodobně jedna z  nejznámějších a nejvíce žádoucí lokalit, tedy spíše v USA. Jsou to skuteční "obři" ze světa krajt mřížkovaných, jsou také někdy považovány  za žlutohlavé formy "Yellow head “

"Makassar" Sulawesi: velikostně a vzhledově jsou velmi podobní ke "Classic" Sulawesi, byly snadněji dostupné než "Classics" v posledních několika letech. 9,75 m dlouhá rekordmanka byla nalezena nedaleko přístavu Makassar v roce 1912. Makassar je vlastně přístav na jihozápadním pobřeží ostrova Celebes / Sulawesi.

"Palopo" Sulawesi:


Pobřežních ostrovy Sulawesi:
Buton: Ostrov Buton se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova Celebes / Sulawesi. Buton  má velmi podobný vzhled jako "Classic"  nebo "Makassar" Sulawesi.

Selayar (P. r. saputrai): Ostrov Selayar se nachází jižně od Makassar a severně od Tanahjampea. Stejně jako Sulawesi, mají zvláštní barvu očí, kterou rozvíjejí s věkem. Dorůstaji do velikosti 4m a proto bývají řazeny mezi trpaslíky. Selayar mřížky jsou uznávány jako samostatný poddruh.

Bonerate a Taka'Bonerate ostrovy

Pulau Tanahjampea (P. r. jampeanus): Jejich oči mívají obvykle stříbrnou nebo měděnou barvu. Také se řadí mezi trpaslíky. Dorůstají do 4m a také je uznána jako samostaný poddruh.

 Pulau Kayuadi: Kayuadi je izolovaný ostrov východně od Selayar a Tanahjampea, nebývají

větší než 3m.. Motiv kresby a barva je podobná mřížkám z Jampea.

Pulau Kalaotoa: Také patří mezi malé formy. Jsou velmi podobné Kayuadi a Jampea, pokud

jde o fyzický vzhled. Pravdou je, že tyto ostrovy jsou součástí malý řetězců ostrovů a

existuje mnoho variant na každém ostrově.


Pulau Madu :  Pulau Madu je nejmenší ostrov z Bonerate ostrovů. Opět je to malá forma této

krajty. Pravděpodobně je tahle forma mřížky nejmenší ze všech Trpasličích a Supertrpasličích

forem. V budoucnu bude pravděpodobně zařazena tahle populace z Bonerate ostrovů jako

nový poddruh P. r. boneratensis.


Moluccas skupina
 Mollucan "Yellow head":. Neexistuje žádný ostrov nebo provincie nazývané "Molucca", což znamená, že tato zvířata mohou být z jakéhokoliv ostrova z Mulucké skupiny.

Halmahera: Má velmi spletitý vzor a barva jejich očí je měděno zlatá.

 Gebe: Gege je ostrov z východní části Halmahera.Tahle lokace je celkem nově popsána a je myslím zařazena mezi trpaslíky, ale budeme si muset počkat a uvidíme jaká bude její maximální délka.  Je znám pouze jeden exemplář a vypadá  podobně jako temná forma typického Moluckého typu.

Ceram  skupina:
Ambon "Yellow head": Tato lokalita je známá pro svou krásnou žlutou hlavu.

Ceram "Yellow head": Jsou téměř identičtí s Ambonem.

Bali "Yellow head": Bývají menší než většina z Indonéských pevninských skupin a jsou někdy označováni jako trpaslíci.Mají jasně žlutou hlavu, která se vyvíjí s věkem.


Asijská pevninská skupina:

Vietnam; Vietnam "Yellow head Nedorůstají tak velkých rozměrů jako Indonéské “pevninské“ mřížky.

 
Thajsko; Thajsko "Yellow head": Tato forma bývá nejčastěji importována do Západních zemí. Ročně jsou vyvezeny desetitisíce kusů a více.


Filipínská skupina (Stále jsou oběvovány nové barevné formy)
Luzon;
Manila: Jsou podobné klasickým mřížkám z Jávy. Nicméně i oni jsou odlišní. Rozdíly jsou hlavně na struktuře hlavy, na rozdíl od teček na Sulawesi formách se zdá, že to jsou  pomlčky a tečky v různých místech. Tmavý pigment je možné vidět na hřbetní oblasti, která se zdá být klasická pro mřížky z Filipín. Téměř všechna zvířata z Manily (a Luzon obecně) se obvykle vyvinou stříbrné oči postupně s věkem.

Bicol: Velmi pěkná, světlá, barevná krajta. Některé exempláře mají tmavě skvrnitý hřbetní vzor. A opět mají stříbrné oči. 

San Fernando: Jsou podobní jako forma Manila.

Mindanao;

Davao: Toto je jedna z nejlepších a nejhezčích lokalit. Mají velmi zlatavou barvu a i stříbrné boky. Oči mají světle oranžovou barvu. I vzorování je odlišné.

Cotabato:Mají velmi zlatavou barvu. Oči jsou typicky oranžové.

 

 

 

 

 

Výšlechtěné formy: Doufám, že se mi podaří vypsat aspoň část barevných forem téhle krajty.

 

Albino: Jedná se o polymorfní gen. Má 3 barevné formy. Tyto fáze jsou White, Purple a Levandule. Někteří chovatelé uznávají i 4fázi: "tmavě fialovou." Základní barva je buď bílá, levandulová nebo nachová v závislosti na formě a odstíny jsou  žluté a oranžové. Typické oči jsou načervenale oranžové s červenou zornicí.

 
Kahl (Baldogo) amel / Typ 2 Albino/T-: jsou téměř identické s bílými formami, ale zdá se, že ztratili struktury a stávají se stále více a více bílé.

 
"Karamel Albino" / "Blonde" / T +: Jsou podobní jako ostatní "Karamel" mutace.

 
Genetic Striped: V této mutaci tvoří hřbetní vzor nepřetržitý stříbrný proužek. Tento proužek může být také složen z hnědé, žluté a černé barvy. Boční vzory mohou být také pruhované, tam může být bílý proužek po celé délce těla. U některých exemplářů se s věkem vyvíjí žlutá barva hlavy.

 
Tiger: Tiger Retics jsou heterozygotní forma Super Tiger mutace. Mají odlišnou strukturu než "normální" mřížky. Barvy se liší od světle hnědé až světle žluté a v některých případech jasně neonová žlutá. Oči se mohou lišit od typické formy oranžové na stříbrné nebo bílé.  Jsou známé pro jejich velmi klidnou povahu. Momentálně je to jedna z nejoblíbenějších forem. Dorůstaji do značných rozměrů a mohou být i mohutnější.

 
Super Tiger: Super Tiger Retics jsou homozygotní forma. Mají  pásový hřbetní motiv na bocích. Mají skvrnitost bílé taveniny některé přecházejí i v boční pruhy po celé délce těla. Barvy se mohou u jednotlivců trochu lišit. Některé exempláře mají černé skvrny na nose.

 

Blond: Už jsou známy i Blond Tiger a Blond Supertiger.

 

Fire: Fire tiger jedna z nejnověji vyšlechtěných mřížek.


Sun Fire: Jejich hřbetní vzor se obvykle skládá z černých kruhů. Mají extrémní množství zlaté barvy a jejich vzory bývají oranžové.

 
"Platinum": "Platinum" je heterozygotní forma Ivory Retic. Mají téměř zcela žluté a bílé břicho. Má  bílo stříbrné barvy.

 
Ivory: Ivory Retics jsou homozygotní formou Platinové mutace. Ivories jsou bílé mřížky s jemným opálením. Oči bývají většinou celé černé.

 
"Zlaté child": NERD golden child je heterozygotní forma. Tyto krajty "Zlaté dítě" byly shromážděny na ostrově Selayar. Jejich základní barva je krásná zlatá a hnědá. Jejich vzor tvoří na zádech černé pruhy nebo obrazce. Zbytek těla je zcela bez vzoru.

 
Axanthic / Anthrax: NERD´s Anthrax má lichý proužkovaný vzor. Jeho barvy jsou většinu bílé, černé a šedé. Jeho oči jsou zelené a stříbrné .

 
Granite Backed: Mají velmi divné vzory. Oči mohou ztratit pigment a stát se buď oranžové a bílé nebo čistě bílé.

 
Paradox Albino: NERD(chovatel) vyšlechtil Paradox Bílé formy a Paradox Lavender formy. Vypadají úplně stejně jako normální  formy s černým pigment, který je roztroušený v celém vzoru.

 
NERD's "Weird" Retic: Možná recesivní, nikdo neví v tuto chvíli. Velmi stříbrná forma.

 
NERD´s"Weird Jampea": Má žlutou hlavu, i když jeho základní barva je zlatá s téměř žádnou stříbrnou strukturou na bocích.

 
Aberrant Striped Sumatran: Velmi světlé barvy s bílými pruhy na zadní části hlavy.

 
"Pastel" Sumatran: Tato forma prošla mnoha změnami. Když se narodila byla velmi oranžová s oranžovými a žlutými skvrnami. Zcela postrádala stříbrnou barvu. Po několika měsících se stala mimořádně žlutá a dostávala stříbrnou barvu.

 "Black Gold" \ "Black child" \ "Black Golden child"  Tato mutace je zastoupena dvěma zvířaty ze dvou samostatných linii NERD na Golden child het Calico X Calico. Neexistuje žádný vzor, jsou celé černé jen je náznak na bíle rty. Oči jsou černé.

 
"Titan": Hnědá forma bez vzoru.

 
"Citron": "Citron" je něco jako "titan" hets. Vypadají jako žluté mřížky, jejich vzor je také trochu divný. Vypadá spíše jako het pro recesivní vzor než CO-dominantní mutace.

 
Calico: Existuje mnoho různých kmenů označený jako "Calico" Předpokládá se, že je to recesivní vlastnost. Nicméně je dobré mít, "Calico" gen(y) ve vaší chovné mřížce. Poté se mohou objevit některé z nejbizarnějších forem Mřížek. -- Např. NERD  "Flame", "Kalley," a BLACK GOLDEN CHILD!

 
Piebald: Základní barvy jsou odstíny šedé s černou a zlatou řadou podél hřbetní. Kombinace stříbra a zlata, s modrýma očima a růžovým jazykem.

 
"Jaguar": Obrazky s tímto zvířetem před pár lety prolétly na internetu, ale nebyly k němu žádné informace. Tahle krajta je velmi podobná jako hybridní "Jungle Retic" . Rozdíl je pouze v základní barvě a tvaru hlavy. Má velmi čisté vzory, hřbetní vzor je proužkovaný a je pěkně stříbrný. Boční struktury je podobná běžné mřížce.

"Clown": Ale není jisté pokud to je barevná forma. Ještě se to musí zjistit.

Leucistic: Jsou známy Black eyed leucistic a Blue eyed leucistic mřížky. Jsou celé bílé a jejich oči jsou buď celé černé nebo modré.

Dwarf tiger, albino, ...

Designer Morphs: 
Calico Tiger: To byla první dvojitá mutace, z nichž jeden je  recesivní a druhý je co-dominantní. Existuje pouze jeden známý Calico Tiger v zajetí.

"Sun Tiger": Sun  tigers jsou první dvojité CO-dominantní mutace. Vypadají jako normální Tigers, ale s nedostatkem stříbra a extrémní oranžové.

"Citron" Tiger:  Citron tygři jsou jako pravidelní Citron hets.

"Granite Backed" Tiger: " mají divné barvy, je to světle žlutá \ zlatá, některé mají temné blednutí těla a obvykle mají šedou nebo levandulovou barvu hlavy.


"Golden child" Tiger: The Golden child tigers jsou druhou dvojí CO-dominantní mutací.. Jejich hřbetní vzor ukazuje více na Tigera, K dispozici jsou bílé skvrny na stranách, které jsou pravděpodobně z Tiger genu. Mají čistá bílá břicha. Jejich oči jsou bílé a oranžové.

Albino Tiger: To byla první dvojitá recesivní mutace. Má 3 odlišné fáze.

Albino Super tiger

Amelanistic / Typ 2 Albino/T- Tiger: Vypadá  jako bílá fáze Tiger.

 

Amelanistic / Typ 2 Albino/T- Super Tiger: Téměř identický s bílou fází Super tiger.

 

Baldogo Paradox Amelanistic Super Tiger: Je velmi podobná NERD Bílé formě paradox, ale tohle je amel a Super Tiger!

"Bílá Paradox" Super Tiger: Jejich vzory vypadájí jako polovina z Tigera a půl z Super Tigera.

"Black Paradox" Super Tiger: 

 

Hybridi: momentálně jsou známy 3 hybridi téhle krajty.

"Borneo BatEater": Takzvaní "Borneo Bateaters" jsou 50/50 kříženci Krajty mřížkované (P.reticulatus) a Krajty tmavé (P.m.bivittatus). Většinou jsou samci krajty tmavé a samice krajty mřížkované. Mají hnědou / zlato / olivovou základní barvu s černou skvrnitostí jako hřbetní vzor a skvrny se táhnou i na boky. Hlava vypadá více jako od Tmavky, ale vliv Mřížky můžete vidět zejména v oranžových očích.

"Jungle" Retic: "Jungle" Retics jsou potomci "Borneo BatEater" a opět mřížky. Což znamená, že jsou 75/25 kříženci v prospěch Mřížek. Některé z nich jsou pruhované, jiní páskovaní a  někteří tam k páskům nebo pruhům přidávají i skvrny. Mají zlatou barvu s černým vzorováním.

"Jungle" Burm: "Jungle" Burms jsou výsledkem šlechtění  "Borneo BatEater" opět s Tmavkou. Existuje pouze několik těhle kříženců. V daleko větší oblibě jsou Jungle retics.

 

 Spoluautoři jsou Aleš Doskočil a Bob Clark

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Test, just a test

(RichardPealk, 29. 6. 2022 12:35)https://mixfilesmaker.com/

We are searching for new employee [WORK OFFER]

(Nathanwak, 28. 6. 2022 21:09)

Our organization is becoming larger so we remain in the need for even more remote employees.

What you will certainly be doing: As an online chat assistant you will be paid to respond to live conversation messages on a business's internet site or social media sites accounts.

This includes:

- answering client questions,
- offering sales links,
- as well as supplying discounts.

Complete training is provided so you don't require any kind of previous relevant experience. Agreement length: No set duration

Rate: $0.50 for each minute ($ 30 per hr).

Skills/background needed:.
- Have to have an equipment able to access social networks and also site chat features (Phone/Tablet/Laptop).
- Have the ability to work individually.
- Capability to very closely follow offered steps as well as instructions.

Reputable internet link.

Hours each week: Flexible.

Location: Remote job online (favored).

For more details: https://bit.ly/_job_offer

Take care,
Nathan M

Выкуп автомобилей AC в СПБ

(AndrewNog, 25. 6. 2022 18:50)

https://vukypavto.ru/ - Быстрый выкуп отечественных авто марки Studebaker модели V70, 1971 года выпуска, тип кузова внедорожник 3 дв. с объемом двигателя 6592 коробка передач автоматическая в СПб.

communication

(ScottSib, 22. 6. 2022 20:05)

Hi all! This is a good site.

челябинск прокат самокатов

(ArnoldSpear, 21. 6. 2022 3:06)

https://mir74.ru/doska/prodaja-2280-vaz-2115.html

является СМИ и не имеет прав аккредитованного ресурса

(MichaelThota, 17. 6. 2022 19:11)

Новостным сайтом не может считаться первый попавшийся ресурс. В соответствии с законом «О средствах массовой информации», принятым в последней редакции Государственной Думой РФ 3 июня 2011 года, для регистрации сайта в качестве СМИ его владельцы должны подать соответствующее заявление. При отсутствии регистрации Роскомнадзора, сайт юридически не является СМИ и не имеет прав аккредитованного ресурса.
https://ruposters.ru/news/politics

купить сетку арматурную 50х50х4

(Alvinkal, 15. 6. 2022 0:01)

https://w-dev.ru/kak-vybrat-dvutavrovuyu-balku/ каталог швеллера.

Cycopay:Online Payment Processing

(Shanebrisk, 13. 6. 2022 14:39)

<center>This is not spam or marketing, we are at the beginning of the journey and we're just trying to get some feedback, anything constructive would be appreciated.</center>
<center><b>CycoPay</b> is a payment processing platform for startups & individuals.
<b>
What do we do?</b>
We are a platform that's facilitating online payments acceptance for startups & individuals with no paper work and no time to waste.
<b>What's our value proposition?</b>
Instant onboarding: We let everybody in.
Tax remittance on behalf of you: We remit Tax for every single products, because we act as a reseller on every product.
API integrations & payment links.
<b>How are we different from Stripe?</b>
We've noticed that stripe tends to close lots of startups merchant accounts especially outside of the US.
Like them, we offer instant onboarding, however we let everybody in, without paperwork, and when suspicious activity occurs we don't close the account or suspend it but rather let the merchant prove himself.
We remit tax on behalf of you, so instead of keeping track of invoices for every order, you'll have just one at the end of the month.
Try CycoPay: https://CycoPay.com
<b>About Us</b>
We are <b>CycoPay</b>, a startup from the UK with a subsidiary in the EEA. We are an invoicing service that's enabling startups & individuals to acceptance payments via payment links or by API integrations. </center>

денежные займы

(Patricklfgk, 13. 6. 2022 3:40)

Приветствую Вас господа!
Есть такой замечательный сайт https://dengi-do-zarplaty.ru/
Первое, что приходит в голову – это обратиться в банк. Но здесь есть нюансы. Чтобы оформить деньги в кредит в банке, понадобиться время, которого иногда нет. Или к примеру, если человек имеет плохую кредитную историю, банк однозначно не одобрит ему запрашиваемые средства. Получить желаемую сумму будет также сложно тем, кто не имеет официальной работы и постоянного дохода.Если в Ваши планы входит взять деньги в долг без банков и поручителей, в таком случае единственным выходом из ситуации будет - оформление микрозайма в МФО. Все выше перечисленные категории заемщиков, которые считаются максимально рискованными для банковского сектора, в МФО получают положительное решение по выдачи средств.

Перевозка лежачих больных

(Timothydeall, 13. 6. 2022 2:17)

Коммерческая перевозка лежачих пациентов в течение Столице — шибко потребованная услуга у родственников людишек со узкими перспективами, пожилых бабулек (а) также дедушек, инвалидов. Казенная скорая помощь шефство чи автомобиль страх приедет, разве что недвижимому человеку требуется поехать на обследование, в клинику к медицинскому, сверху отдохновение в течение частичный пансион чи срочно нужно сверху вокзал чи аэропорт. То-то восстает тема — как транспортировать маломобильного пассажира? Для данного к предложениям москвичей коммерческий услуги медицинского также санитарного такси.


такси для инвалидов колясочников в москве
https://moskva-perevozka-bolnyh-24.ru/

Excel in Accounting - Udemy

(Davidnag, 12. 6. 2022 20:35)

Learn Microsoft Excel for Accountants in this free online course

Dunning,Nebraska,United States

forgot to save excel file

https://www.search.com.vn/wiki/ar/Ш¬Щ€Ш¬Щ„

Строительство

(MichaelKat, 11. 6. 2022 11:41)

Заходите в наш интернет магазин, и здесь вы найдете все что вам нужно для дома и дачи по самым низким ценам!
https://sb-kipuya.ru/

best online casino no minimum deposit

(belleGrizE , 10. 6. 2022 3:59)

https://apple.startpagina.nl/forum/topic/135469/mac-computer/#post-14947626
https://apple.startpagina.nl/forum/topic/135469/mac-computer/#post-14947626

ggbet Auszahlung Abgelehnt
casino einzahlung 5 euro
vulkan vegas login

Metall

(Billnab, 7. 6. 2022 22:57)


https://ch-met.ru/katalog/troynik/ Тройник
https://ch-met.ru/katalog/truboprovodnaya-armatura/ Трубопроводная арматура
https://ch-met.ru/katalog/mufta/ Муфта
https://ch-met.ru/katalog/truby-v-izolyatsii-vus/ Труба в ВУС изоляции
https://ch-met.ru/katalog/provoloka/ Проволока вязальная для арматуры
https://ch-met.ru/katalog/dyural/ Алюминиевый прокат
https://ch-met.ru/katalog/list-oczinkovannyij/ Лист оцинкованный

Таможенное оформление

(sony, 7. 6. 2022 13:45)

При поддержке нашей логистической компании мы можем обеспечить услуги по поставке товаров из КНР своим партнерам без трудности. Наш международный сервис ценится за его безопасность и выгодность. Мы предоставляем все наши услуги в надлежащем порядке без каких-либо препятствий. К тому же, мы выполняем логистические услуги по недорогим прайсам. «ВЭД ЛАЙН» https://ved-line.ru предлагает широкий выбор функций во исполнение импорта товаров из КНР в Россию. Мы, таможенная компания «ВЭД ЛАЙН», стремимся предоставить идеальный сервис импорта товаров для нужд вашего бизнеса. Мы предоставляем услуги «от двери до двери», когда товары доставляются от китайского поставщика и поставляются к вашему порогу.

Ебусь во все дыры, телки с буферами

(Evgenyijg, 7. 6. 2022 5:31)

Здравствуйте. Дамы и господа!
Наша компания предоставялет интим услуги, лучшие телки с буферами, голые письки, отборная порнушка, анал, лесбиянки, все на нашем сайте.

Отзыв о компании Forumedia

(Albertbug, 4. 6. 2022 22:08)

https://brand-review.ru/ - отзывы по компаниям MediaNation из раздела оптимизация яндекс директ в Пенза.

Отзыв о компании IT-Agency

(EdwardCrigh, 4. 6. 2022 19:41)

about-company-review.ru/ - отзывы по компаниям Webest из раздела serm аудит в Рубцовск.

Ебусь во все дыры, телки с буферами

(Evgenykks, 4. 6. 2022 18:45)

Привет. Господа!
Наша компания предоставялет интим услуги, лучшие телки с буферами, голые письки, отборная порнушка, анал, лесбиянки, все на нашем сайте.

noclegi augustow zarzecze

(PiWhorpkah, 3. 6. 2022 18:35)

pokoje augustow centrum


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57

následující »