Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aspidites ramsayi

10. 9. 2008

Krajta hnědohlavá - Aspidites ramsayi

Obrazek

Třída: Reptilia  

Řád: Squamata

Podřád: Serpentes

Čeleď: Boidae

Podčeleď: Pythoninae

Rod: Aspidites

 

Popis: Dříve byla považována za poddruh K.černohlavé (A.melanocephalus). Tělo je silné. Její velikost se pohybuje mezi 150 a 200cm, při maximální velikosti 250cm. Je to terestrický had s noční aktivitou, přes den se schovávajív úkrytech.Na její je hlavě se nenacházejí tepločivné receptory. Hlava je malá úzká a splývá s krkem. Zbarvení je světle žluté nebo olivové s nápadnými převážně hnědými příčnými splývavými pruhy. Břicho je světle zbarvené. Mláďata mívají i trochu černou hlavu, převážně čumák a kolem očí je černá barva, kterou postupně ztrácejí. Mláďata mají také výraznější pruhování na zádech. Oči mají tmavé se svislou zřítelnicí. Jako u K.černohlavé (A.melanocephalus), tak i u této krajty najdeme stejnou anatomickou zvláštnost. A ta je, že jim chybí zuby na mezičelistní kosti a také jejich čelisti jsou neohebné.

 

Rozšíření a taxonomie: Areál výskytu téhle krajty je rozdělen na 3 části. V každé oblasti najdeme jiný poddruh. Nejnovější revizi udělal v roce 2000 R.Hoser.           

Obrazek Nominotypický poddruh A.r.ramsayi byl popsán v roce 1882 Macleayem. Obývá Východní část výskytu (na mapě - Central population). Tedy JZ Queenslandu, Jih a střed  Severního Teritoria  a  pravděpodobně i úplný sever  Nového Jižního Walesu. Dále máme poddruh A.r.richardjonesii.
Nachází se v regionu Pilbara (na mapě - Western population) a to pouze na konci Velké Písečné Poušti (Great Sandy Desert). A jako poslední poddruh máme A.r.panoptes. Vyskytuje se na JZ Austrálie. (na mapě - South Western population)

 

Habitat: Tyhle krajty mají rády suché biotopy. Dávájí přednost polovyprahlým a pouštním oblastem. Ikdyž dává přednost pozemnímu způsobu života, tak umí i výborně lézt po stromech. Přes den se ukrývá do nor, do vykotlaných stromů, mezi kameny apod.

 

Potrava: Živí se stejnou kořistí jako A.melanocephalus, tedy hady a to i jedovatými (např. Acanthophis sp., Pseudonaja sp., Pseudechis sp., Oxyuranus sp. atd). Dále různí ještěři a hlodavci přiměřené velikosti a i ptáci.

 

Chov, odchov a krmení: Tento had není běžně chován, protože jejich cena je ještě stále celkem vysoká. Ale i v Eu se daji sehnat už v přepočtu něco kolem 12 000kc a samozřejmě výš. Je nutné je chovat oddělené kvůli kanibalizmu a připouštět je k sobě pouze v době páření. Pro jeden kus je potřeba terárium o velikosti minimálně 100x50x50cm, ale doporučuju 150x80x80cm. Na dno použijeme písek a můžeme ho smíchat se šterkem. Musíme dát větší vrtsvu kvůli hrabání. Na dekoraci použijeme buď větev nebo pařez, dále kameny, ze kterých vytvoříme úkryt, ale kameny musí být PEVNĚ uchyceny, aby je had na sebe nesvalil. Úkryt je pro ně nezbytný. Dále jim dáme do terária mističku s vodou. Telota by se měla přes den pohybovat v rozmezí 25 - 35°C, ale na vyhřívacím místě by mohla dosáhnout až ke 40°C, ale není to nutnost.  Přes noc teplotu snížíme zhruba na 22 - 25°C. Vlhkost nesmí být moc vysoká. Neměla by často přesahovat 50%. Větší vlhkost není vhodná, leda při svlékání ji můžeme zvýšit. Jako potravu použijeme myši, potkany. Pokud máme možnost, tak jim můžeme zpestřit jídelníček nějakým ještěrem nebo hadem.
Tyhle krajty dosahují pohlavní zralosti už kolem 3 roku života. Na stimulaci je dobré snížit noční teploty na hranici 17 - 20°C. Gravidní samice se často otáčejí na záda, aby si vyhřály "pupek", kde mají vajíčka. Během jarního a letního období snesou většinou kolem 10vajec. Mláďata se líhnou po asi 60dnech při teplotě 30°C a jejich velikost kolísá mezi 40 - 50cm.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Illustration of Blood Difficulties

(ASuflalmombBum, 11. 10. 2018 12:15)

Torsion bras de quelqu'un est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-ou-levitra/

Blood inducement - If you want know more

(ASuflalmombBum, 27. 9. 2018 3:20)

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre moelle bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-pas-cher-france-normandie/

All internet will be CRASHED with XEvil!?

(Latonyaloart, 26. 3. 2018 19:41)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Free XEvil Demo can break 99% types of captcha

(MashaPhync, 12. 12. 2017 20:45)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.